Wielki Tydzień 2020 w czasie pandemii

Wielki Tydzień 2020 w czasie pandemii

W tym roku Wielki Tydzień i Triduum Paschalne będą inne, niż te które znamy. Wszystko za sprawą ograniczeń, do których jesteśmy zobowiązani, ze względu na ogłoszoną pandemię koronawirusa Covid-19. 30 marca 2020 roku Prymas Polski Wojciech Polak wydał rozporządzenie o obchodach Triduum Paschalnego. O czym pisze Prymas? Jak przygotować śpiewy na Wielki Tydzień, Triduum Paschalne i Wielkanoc w 2020 roku?

Niedziela Palmowa

W roku 2020 upamiętnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy ma się odbyć z użyciem trzeciej formy z Mszału. Oznacza to, że liturgia rozpoczyna się zwykłym wejściem, w czasie którego śpiewamy Hosanna Synowi Dawidowemu, albo inną podobną pieśń. Po wprowadzeniu celebrans święci palmy wodą święconą.

W czasie poświęcenia palm śpiewa się pieśń:

Dalsza część mszy świętej odbywa się bez zmian, odsyłam zatem do propozycji śpiewów na Niedzielę Palmową.

Wielki Czwartek

Msza Święta z poświęceniem Olejów – Msza Krzyżma – odbędzie się w tym roku w innym terminie.

W Mszy Wieczerzy Pańskiej znajdziemy dwie zmiany. Po pierwsze pomija się obrzęd obmycia stóp, a zatem również śpiew towarzyszący. W 2020 roku nie przygotowuje się Ciemnicy, w związku z tym zmienia się zakończenie liturgii.

Po komunii Najświętszy Sakrament zostaje w cyborium na ołtarzu. Kapłan odmawia modlitwę po komunii, a następnie razem z asystą klęka przed ołtarzem. W tym czasie śpiewa się Sław języku tajemnicę (Pange lingua).

Po zakończeniu śpiewu kapłan w ciszy odnosi cyborium do Tabernakulum, po czym (również w ciszy) wraca do zakrystii.

Zachęcam do przejrzenia informacji na temat doboru śpiewów na Mszę Wieczerzy Pańskiej.

Wielki Piątek

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek rozpocznie się w sposób tradycyjny. Pierwszą zmianę znajdziemy w modlitwie powszechnej, w której usłyszymy dodatkowe wezwanie o ustanie epidemii.

Ukazanie krzyża odbywa się według pierwszej formy z Mszału Rzymskiego. Oznacza to, że kapłan odsłoni krzyż stojąc przed ołtarzem, śpiewając trzykrotnie Oto drzewo krzyża, nie będzie trzech stacji: pod chórem, w środku kościoła i przed ołtarzem. Inną formułę przyjmie Adoracja krzyża. Najpierw celebrans ucałuje krzyż, a następnie uniesie go w górę, aby pozostali zgromadzeni go adorować klęcząc i śpiewając ♫ jedną z pieśni przewidzianych na ten moment.

W tym roku nie przygotowuje się Grobu Pańskiego. Podobnie jak w Wielki Czwartek, po modlitwie po komunii celebrans wraz z asystą udają się przed ołtarz, gdzie klękają przed Najświętszym Sakramentem, aby wspólnie zaśpiewać ♫ Suplikacje. Po zakończonym śpiewie celebrans odmawia modlitwę, a liturgia kończy się w ciszy: kapłan chowa Najświętszy Sakrament do Tabernakulum, a po krótkiej adoracji wraca do zakrystii.

Więcej propozycji śpiewów na Liturgię Męki Pańskiej można znaleźć w dedykowanym poście.

Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna w 2020 roku rozpoczyna się przed ołtarzem, gdzie kapłan święci ogień. Ponieważ nie rozpala się ogniska, wykorzystuje się w tym celu na przykład znicz. Celebrans przygotowuje paschał i zapala go, mówiąc Niech światło Chrystusa chwalebnie zmartwychwstałego rozproszy ciemności naszych serc i umysłów. W tym momencie zapala się w kościele wszystkie światła i następuje Orędzie Wielkanocne – opuszcza się procesję z Paschałem.

W Liturgii Słowa nie usłyszymy tym razem wszystkich czytań, ponieważ wybiera się dwa lub trzy ze Starego Testamentu1 oraz Epistołę i Ewangelię. Z kolei Liturgia Chrzcielna będzie ograniczona do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Procesja po Wigilii Paschalnej

Opuszcza się procesję. Jeśli według zwyczaju odbywa się ona po liturgii Wigilii Paschalnej, po modlitwie po komunii następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu. Wszyscy wspólnie śpiewają hymn Ciebie Boga wysławiamy, po którym kapłan odmawia modlitwę zgodnie z Mszałem Rzymskim i błogosławi. Bierze Najświętszy Sakrament przed kościół, aby pobłogosławić parafię.

Zajrzyj do naszego działu Propozycje pieśni, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat śpiewów w czasie Wigilii Paschalnej.

Procesja w czasie Rezurekcji w Wielkanocny poranek

Liturgia rozpoczyna się radosnym śpiewem na cześć Zmartwychwstałego, w czasie którego kapłan wystawia Najświętszy Sakrament na ołtarzu. Po chwili adoracji w ciszy intonuje się Wesoły nam dzień, bądź Chrystus zmartwychwstał jest – zgodnie z lokalną tradycją, a następnie Przed tak wielkim Sakramentem. Kapłan błogosławi w szczególny sposób, ponieważ wychodzi przed kościół, aby pobłogosławić parafię.

Po powrocie i schowaniu Najświętszego Sakramentu, celebrans po krótkim wprowadzeniu intonuje Chwała na wysokości Bogu i kontynuuje mszę świętą. Hymn Ciebie Boga wysławiamy śpiewa się po komunii – jak to jest w zwyczaju w czasie Rezurekcji.

Jeśli zastanawiasz się, co zagrać w Wielkanocny poranek, sprawdź nasze propozycje na Niedzielę Zmartwychwstania, być może znajdziesz jakąś ciekawą inspirację.

Print Friendly, PDF & Email
  1. Tradycyjnie nie można opuścić trzeciego czytania z Księgi Wyjścia o przeprowadzeniu Izraelitów przez Morze Czerwone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *