IV Niedziela Wielkiego Postu – Rok B

IV Niedziela Wielkiego Postu – Rok B

IV Niedziela Wielkiego Postu to Niedziela Radości. Swoją nazwę przenosi z łaciny – Laetare – od słowa rozpoczynającego Antyfonę na wejście: Lætáre, Ierúsalem (Raduj się, Jerozolimo).Niedziela Radości w pewnym sensie zmienia punkt widzenia na Wielki Post, pomaga dostrzegać kres cierpienia.

Od strony muzycznej warto podkreślić Niedzielę Radości przez odpowiedni dobór artykulacji, charakteru muzyki, brzmienia muzki (rejestrów organowych), czy – po prostu – pieśni.

Śpiewy Niedzieli Leatare

Szukając pieśni na IV Niedzielę Wielkiego Postu, będziemy starali się odnaleźć radość w trudnych sytuacjach. Jakie śpiewy przyjdą nam z pomocą?

  • Lætáre, Ierúsalem. Gregoriański Introit IV Niedzieli Wielkiego Postu. Oczywiście trudno wymagać, aby zgromadzenie liturgiczne podjęło śpiew. To raczej propozycja dla scholi gregoriańskiej, bądź wcześniej przygotowanego chóru.
  • Bliskie jest Królestwo Boże. W refrenie powtarzamy, że bliskie jest Królestwo Boże, natomiast zwrotki zaczerpnięte z Ewangelii Św. Mateusza i Św. Jana napawają nadzieją.
  • Boże obdarz Kościół Twój… jednością i pokojem. Kolejny śpiew, którego zwrotki wyraźnie wnoszą nadzieję i kładą nacisk na radość.
  • Pójdź do Jezusa. Ze względu na refren i słowa przemień, o Jezu, smutny ten czas. O Jezu, pociesz nas. Nawet jeśli sami nie znajdziemy pocieszenia, prosimy o pomoc Jezusa.

Inne pieśni

IV Niedziela Wielkiego Postu zachowuje swój postny charakter. Radość musi być odczytana w kontekście wielkopostnym. W repertuarze radość będzie przeplatać się z pieśniami wielkopostnym: Krzyżu Święty, Ludu mój, ludu, Witam Cię, witam.

Sprawdź propozycje pieśni na IV Niedzielę Wielkiego Postu w Roku A. Przeczytaj również artykuł na temat doboru śpiewów w Wielkim Poście.

W czasie nabożeństwa Gorzkich Żali śpiewamy pierwszą część.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *