Obrzędy Wielkiego Czwartku odbywają się w czasie mszy świętej.
Antyfona na wejście
Chlubimy się krzyżem naszego Pana Jezusa Chrystusa: * w nim jest nasze zbawienie, życie i zmartwychwstanie, * przez Niego jesteśmy zbawieni i oswobodzeni.
por. Ga 6, 14
Warto zaśpiewać samą antyfonę. Jeśli nie jest znana, wybieramy odpowiednią pieśń o zbliżonej treści (np. W krzyżu cierpienie).
Gloria (Chwała na wysokości Bogu)
W czasie śpiewu Chwała na wysokości Bogu tradycyjnie biją wszystkie dzwony w kościele, zaś po odśpiewaniu tego hymnu, dzwonki zastępuje się kołatkami, zwanymi również klekotkami zależnie od regionu. W Polsce dość powszechnie przyjęło się, że na ten czas milkną również organy. Zabrzmią ponownie z towarzyszeniem dzwonów w czasie hymnu Gloria zaśpiewanego w czasie liturgii Wigilii Paschalnej.
Obrzęd obmycia nóg
Po kazaniu może wystąpić obrzęd obmycia nóg. W tym czasie śpiewa się pieśni o miłości:
- Przykazanie nowe.
- Miłujcie się wzajemnie.
Przygotowanie darów
Przygotowanie darów w Wielki Czwartek otrzymało szczególny wymiar. Zgodnie z zaleceniami z Mszału, odbywa się procesja z darami, przeznaczonymi dla ubogich. Wybieramy pieśni, które nawiązują do troski o drugiego człowieka, czy mówią o miłości bliźniego:
- Gdzie miłość wzajemna i dobroć.
- Jeden chleb.
Antyfona na komunię
To jest Ciało moje za was wydane; * ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. * Czyńcie to, ile razy spożywać będziecie * na moją pamiątkę.
1 Kor 11, 24-25
Liturgia Wielkiego Czwartku, nazywana również pamiątką Ostatniej Wieczerzy, nawiązuje do ustanowienia Eucharystii. W czasie procesji komunijnej wybierzmy pieśni eucharystyczne, w których znajdziemy nawiązania do Ostatniej Wieczerzy:
- Pan wieczernik przygotował.
- Panie pragnienia ludzkich serc.
- Witaj pokarmie
- Panie dobry jak chleb.
- Bądźże pozdrowiona.
- Hymn etiopski (Chleb niebiański dał nam Pan).
- Dziękujemy Ci Ojcze nasz.
Przeniesienie Najświętszego Sakramentu
Kiedy zakończy się modlitwa po komunii, formuje się procesja, w której przenosi się Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji. Istnieje wielowiekowa tradycja, aby w tym czasie zaśpiewać hymn w całości:
- Sław języku tajemnicę (Pange lingua).
Po przyjściu na miejsce następuje chwila adoracji bez słów, po której kapłan z asystą, służbą liturgiczną wracają do zakrystii w ciszy.