Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – propozycje pieśni (15 sierpnia)

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – propozycje pieśni (15 sierpnia)

Jakie pieśni będą odpowiednie na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny? Jest kilka propozycji, na które warto zwrócić uwagę.

    • O, Maryjo w niebo uniesiona. Trudno rozpocząć wyliczanie propozycji w inny sposób, niż podając tytuł śpiewu dedykowanego na ten dzień. Melodia ma dość podniosły charakter, więc dobrze zabrzmi na rozpoczęcie liturgii. Ponieważ jednak pieśń ta jest mało znana, częściej zdarza mi się, że gram ją bezpośrednio przed mszą świętą, bądź później na przykład w czasie przygotowania darów.

  • Ciebie na wieki. To właściwie pieśń do Maryi Niepokalanie Poczętej. W pierwszej zwrotce usłyszymy, że Maryja przez Aniołów jest do nieba wzięta, stąd pojawia się u mnie wśród propozycji na 15 sierpnia.
  • Królowej Anielskiej śpiewajmy. Ten śpiew właściwie wprost nie mówi o wniebowzięciu. Wybieram go na tę uroczystość przez tytuł Królowej Anielskiej nadany Maryi. W końcu w ten sposób można nazwać tylko Wniebowziętą. Ponieważ pieśń ta potrafi poderwać do śpiewu wszystkich zgromadzonych, najchętniej wykonuję ją na wejście.
  • Bogurodzica. W wersji krakowskiej, bądź gnieźnieńskiej zależnie od zwyczajów parafialnych. Staropolski hymn, który podkreśla uroczysty charakter tego dnia.
  • Boże coś Polskę. Wybierając pieśni na 15 sierpnia zazwyczaj koncentruję się na tematyce maryjnej. Nie zmienia to faktu, że w Polsce jest to również święto Wojska Polskiego i pamiątka Cudu nad Wisłą. Odprawia się msze święte w intencji Ojczyzny, nierzadko z udziałem władz państwowych. Wtedy na koniec warto zaintonować Boże coś Polskę.
  • Chrystus Pan karmi nas. Ten śpiew to nic innego jak Magnificat przedzielony refrenem. Wykonanie go podkreśli maryjny charakter w czasie rozdzielania komunii, bądź uwielbienia.

Na tym zakończę moją listę. Celowo nie przypiszę śpiewów do konkretnych części mszy świętej. Z jednej strony chcę zostawić pewne pole manewru i zachęcić do poszukiwania własnych rozwiązań. Z drugiej zaś sam wybieram różne układy zależnie od okoliczności.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *