Niedziele w Okresie Wielkanocnym mają często dodatkowy charakter. Druga Niedziela to Święto Miłosierdzia Bożego, trzecia rozpoczyna Tydzień Biblijny, czwarta jest Niedzielą Dobrego Pasterza. Potem zaczyna się maj, więc nasza uwaga skupia się w pewnym stopniu na Matce Bożej. Czy powinno mieć to odzwierciedlenie w doborze śpiewów? Zdania liturgistów są podzielone. Z jednej strony chcemy podkreślić doniosłość Zmartwychwstania, z drugiej zaś trudno nie zaakcentować tych dodatkowych świąt.
Myślę, że najodpowiedniejszy będzie kompromis, w którym jedna część śpiewów podkreśli wielkanocny charakter niedzieli, druga zaś zaakcentuje święto.
Propozycje śpiewów
Możesz kliknąć na tytuł pieśni, aby zobaczyć tekst i nuty pieśni.
- Wejście. Nie zna śmierci Pan Żywota. Rozpoczynamy uroczystym radosnym śpiewem wielkanocnym.
- Przygotowanie darów. Niechaj z nami będzie Pan. Wielokrotnie powtarzane Alleluja można potraktować jako nawiązanie do Wielkanocy. W tej pieśni podkreślimy tydzień biblijny, wykonując drugą zwrotkę, w której śpiewamy: Jego Słowo zawsze trwa.
- Komunia. Alleluja, biją dzwony. Na komunię zaśpiewajmy pieśń wielkanocną.
- Uwielbienie. Cały świat niech śpiewa tę pieśń. Nawiązanie do Ewangelii, w której usłyszymy, że nawrócenie i odpuszczenie grzechów będzie głoszone wszystkim narodom.
- Zakończenie. Chrystus zmartwychwstał jest. Na koniec niech zabrzmi jedna ze starszych pieśni wielkanocnych. Można również zaśpiewać Regina Caeli na przykład w polskim tłumaczeniu Wesel się Królowo miła.