W Nowy Rok Kościół obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, a zatem Matki, która urodziła Jezusa. Nowy Rok przypada dokładnie tydzień po Bożym Narodzeniu, jest to zatem ósmy – ostatni dzień Oktawy Bożego Narodzenia. W czytaniach na ten dzień znajdziemy błogosławieństwo od Pana oraz przedłużenie radości płynącej z narodzenia. Wybór pieśni na ten dzień będzie związany w głównej mierze z Bożym Narodzeniem. W propozycjach pieśni znajdą się jednak dwa wyjątki, dwa hymny, które dobrze zabrzmią w Nowy Rok:
- Pierwszym z nich jest Bogurodzica, czyli hymn wywodzący się z kultu Matki, Bożej Rodzicielki, zwanej w dawnej polszczyźnie Bogurodzicą, jak również Bogarodzicą.
- Drugim zaś jest O Stworzycielu Duchu przyjdź zaśpiewany w całości. Wybór może wydawać się mniej oczywisty, jednak za publiczne odśpiewanie tego hymnu można dziś uzyskać odpust zupełny. Dlaczego więc nie umożliwić tego wiernym?
1 stycznia to także Światowy Dzień Pokoju. A to oznacza, że dodatkowo będziemy szukali pieśni, które w treści będą nawiązywały do pokoju.
Kiedy już wiemy, co chcemy zagrać (zaśpiewać), musimy to dobrze poukładać do liturgii. Oto mój pomysł:
Propozycje pieśni
- Wejście. Bogurodzica. Aby stało się jasne, że rozpoczynamy świętowanie uroczystości Bożej Rodzicielki, niech jej hymn zabrzmi na początek liturgii z odpowiednim podniosłym wstępem. A ponieważ w Nowy Rok czasem jesteśmy trochę niewyspani, być może ten śpiew nas obudzi?
- Przygotowanie darów. W tym miejscu wybieramy kolędę, najlepiej taką o Matce Bożej, na przykład Gdy śliczna Panna.
- Komunia. Antyfona na komunię nawiązuje do Jezusa: Jezus Chrystus wczoraj i dziś, * ten sam także na wieki. Śpiewamy kolędy, na przykład Wesołą nowinę, ponieważ w drugiej zwrotce tekst odnosi się do pokoju: Bogu chwałę wznoszą na wysokości, pokój ludziom głoszą duchy światłości. Jeśli komunia będzie trwała dłużej, warto mieć przygotowanych więcej pieśni, na przykład Gdy się Chrystus rodzi.
- Uwielbienie po komunii to czas na wspólne zaśpiewanie hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź. Można się umówić z kapłanem, aby zachęcił wiernych do przyjęcia postawy stojącej.
- Zakończenie. Na zakończenie wybierzmy znaną, radosną kolędę, na przykład Przybieżeli do Betlejem. To kolejna pieśń, która mówi o pokoju, ponieważ w refrenie powtarzamy: Chwała na wysokości, a pokój na ziemi.
Po liturgii można zaśpiewać dodatkową kolędę, na przykład pastorałkę Nowy rok bieży.
W oddzielnym wpisie dostępne są propozycje pieśni na Nowy Rok – uroczystość Bożej Rodzicielki z poprzednich lat.