Dzisiaj w Betlejem, czyli co zagrać w Boże Narodzenie

Dzisiaj w Betlejem, czyli co zagrać w Boże Narodzenie

Jeśli zastanawiasz się, co grać w Boże Narodzenie, to jesteś we właściwym miejscu. Pewnie nie będzie specjalną niespodzianką, jeśli napiszę, że w Boże Narodzenie śpiewamy kolędy. Zastanowimy się jedynie, które z nich wybrać na ten szczególny dzień.

Pewną podpowiedzią mogą być propozycje pieśni na Pasterkę, bo w zasadzie można cały zestaw powtórzyć. W końcu Pasterka jest pierwszą mszą Bożego Narodzenia. Ponieważ jednak w mojej praktyce zestaw pieśni na Boże Narodzenie różni się od tego na Pasterkę1, postanowiłem poświęcić temu tematowi oddzielny wpis.

Propozycje pieśni

  • Wejście. Rozpoczynamy od Wśród nocnej ciszy. Ta kolęda mówi o tym, co wydarzyło się w nocy. Zazwyczaj proponuję 3 zwrotki i ta praktyka przyjęła się bardzo pozytywnie. Chociaż zdarza mi się zagrać więcej. Czasem rozpoczynam śpiew przed dzwonkiem oznajmiającym rozpoczęcie liturgii.
  • Przygotowanie darów. Właściwie można wybrać dowolną kolędę. Zazwyczaj w tym miejscu pojawia się Dzisiaj w Betlejem, zamiennie z Gdy się Chrystus rodzi. Jedną z nich gram na przygotowanie darów, drugą na komunię.
  • Komunia. Warto przygotować więcej śpiewów, ponieważ komunia w Boże Narodzenie może trwać dłużej. Zazwyczaj proponuję Gdy się Chrystus rodzi, bądź Dzisiaj w Betlejem — zależnie od tego, która była śpiewana wcześniej. Jeśli wystarczy czasu, wybieramy kolejne kolędy W żłobie leży, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Z narodzenia Pana.
  • Uwielbienie. Po komunii wspólnie śpiewamy Przybieżeli do Betlejem ze względu na refren, w którym powtarza się Chwała na wysokości. Nie ma przeszkód, żeby wybrać inną kolędę.
  • Zakończenie. Bóg się rodzi ze zwrotką Podnieś rękę. Nierzadko zdarza się, że kapłan zostanie przed ołtarzem, aby wspólnie śpiewać z ludem. Po zakończeniu liturgii wybieram jedną, czy dwie kolędy do wspólnego śpiewania: Jezus malusieńki, Dlaczego dzisiaj.
Print Friendly, PDF & Email
  1. nieznacznie, ale jednak się różni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *