Zakończenie Okresu Wielkanocnego, czyli jakie pieśni wybrać na Zesłanie Ducha Świętego 

Zakończenie Okresu Wielkanocnego, czyli jakie pieśni wybrać na Zesłanie Ducha Świętego 

Dzisiaj na początek ciekawostka: Zesłanie Ducha Świętego jest jedną z tych uroczystości, które posiadają dwa formularze: pierwszy przeznaczony na Wigilię, drugi na mszę w dzień. Jest to o tyle ważne dla kogoś, kto zastanawia się jakie wybrać pieśni na zakończenie Okresu Wielkanocnego. W czasie mszy świętej w dzień wykonuje się Sekwencję.

Propozycje pieśni

  • Wejście. O Stworzycielu Duchu przyjdź. Mszę świętą rozpoczynamy hymnem do Ducha Świętego. Jeżeli okoliczności temu sprzyjają – na przykład na sumie – warto wykonać wszystkie zwrotki. W tym celu można rozpocząć śpiew wcześniej, przed dzwonkiem i wejściem asysty i celebransa. Jeżeli nie wykonuje się wszystkich zwrotek, można zastosować praktykę z mszy dla nowożeńców. Zazwyczaj śpiewa się pierwszą i ostatnią (szóstą) zwrotkę. Z pozostałych (2-5) wybiera się przynajmniej jedną. W czasie hymnu obowiązuje postawa stojąca.
    W niektórych śpiewnikach hymn O Stworzycielu Duchu przyjdź ma 7 zwrotek. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tekst siódmej zwrotki jest innym tłumaczeniem doksologii, zawartej w szóstej zwrotce. W praktyce oznacza to, że jako ostatnią wykonuje się albo szóstą zwrotkę Daj nam przez Ciebie, albo siódmą Niech Bogu Ojcu.
  • Sekwencja Przybądź Duchu Święty. Przewidziana na mszę świętą w dzień. Tradycyjnie Sekwencję wykonuje schola, bądź kantor – jeżeli nie ma scholi. Sekwencja do Ducha Świętego jest powszechnie znana, a także lubiana przez wiernych, którzy mogą włączyć się do śpiewu.
  • Przygotowanie darów. Przybądź Stwórco Duchu Boży. Jeśli ta wersja tekstu nie jest znana: Przybądź Duchu Stworzycielu.
  • Komunia. Pamiątkę dnia świątecznego. Tradycyjny śpiew na melodię Wesoły nam dzień dziś nastał. 
  • Uwielbienie. Duchu Ogniu, Duchu Żarze.
  • Rozesłanie. Uwaga! Na zakończenie Okresu Wielkanocnego śpiewa się wielkanocne rozesłanie: Idźcie w pokoju Chrystusa, alleluja, alleluja.
  • Zakończenie. Wesel się Królowo miła. Mszę kończymy wielkanocną antyfoną maryjną.
Print Friendly, PDF & Email

One comment

  1. Pingback: Propozycje pieśni na Niedzielę Świętej Trójcy – Pięciolinia po godzinach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *