5 Niedziela Wielkanocna przypada cztery tygodnie po Uroczystości Zmartwychwstania, a zatem minął już niemal cały miesiąc wielkanocnej radości. Jakie pieśni wybrać na 5 Niedzielę Wielkanocną?
Jeśli Niedziela Wielkanocna, to na pewno wybierzemy pieśni wielkanocne. Ale czy tylko? Kłopot w tym, że pieśni wielkanocnych nie ma zbyt wiele, a my staramy się grać różnorodny repertuar. W takim razie może uzupełnimy wybór o inne pieśni? Myślę, że to dobry pomysł. Na przykład możemy zwrócić uwagę na Ewangelię, w której usłyszymy, że Jezus jest drogą i prawdą, i życiem.
Bardzo często 5 Niedziela Wielkanocna przypada już w maju1 – miesiącu maryjnym – który można dodatkowo zaakcentować śpiewem do Matki Bożej. Macie już pomysł, co chcecie zagrać? Jeśli nie, sprawdźcie moje propozycje pieśni. Możecie też sprawdzić co grałem w 5 Niedzielę Wielkanocną w 2017 roku, w którym przypadała setna rocznica objawień fatimskich.
Propozycje pieśni
Jeśli rozpoczął się maj
- Wejście. Otrzyjcie już łzy. W okresie wielkanocnym lubię otwierać liturgię śpiewem wielkanocnym. Wybieramy Otrzyjcie już łzy w nawiązaniu do słów niech się nie trwoży serce wasze z Ewangelii.
- Przygotowanie darów. Gwiazdo śliczna, albo inna pieśń maryjna.
- Komunia. Chrystus zmartwychwstał jest.
- Uwielbienie. Jezusowi cześć i chwała. W zwrotkach tej pieśni można znaleźć drobne nawiązanie do Ewangelii: On nam wskazał nieomylną drogę w pierwszej z nich oraz On prowadzi nas do nowej ziemi w drugiej.
- Zakończenie. Antyfona maryjna Wesel się Królowo miła idealnie połączy pomysł, aby zagrać śpiewy wielkanocne i maryjne. Można również wybrać inną pieśń do Matki Bożej.
5 Niedziela Wielkanocna w kwietniu
- Wejście. Otrzyjcie już łzy. Słowa pocieszenia na początku liturgii, nawiązujące do Ewangelicznego zdania niech się nie trwoży serce wasze.
- Przygotowanie darów. Śpiew wielkanocny – Alleluja, biją dzwony.
- Komunia. O Panie Ty nam dajesz.
- Uwielbienie. Jezusowi cześć i chwała ze względu na treść pierwszych zwrotek nawiązujących do przesłania z Ewangelii.
- Zakończenie. Antyfona maryjna Wesel się Królowo miła – ukłon w stronę dawnego zwyczaju, aby kończyć mszę świętą śpiewem antyfony maryjnej.