Jak wstawić metrum do Worda

Jak wstawić metrum do Worda

Ktoś mnie ostatnio zapytał jak wstawić metrum do Worda. Pomyślałem, że to dobra okazja, żeby dodać nowe ćwiczenie do naszego warsztatu komputerowego.

Widziałem już wiele kreatywnych pomysłów jak sobie z tym poradzić, zaczynając od wklejania obrazków, a kończąc na wykorzystaniu ułamków. Samo rozwiązanie okazuje się dość proste i – co niezwykle ważne – należy do podstawowych funkcji Worda.

Wykorzystamy w tym celu matematyczne rozwiązania Worda, chociaż znajomość matematyki nie będzie tu najważniejsza 😊

  1. Na początek mamy fragment uprzednie przygotowanego tekstu, w którym będzie potrzebne wstawienie metrum.
    Wstawienie, a zatem na wstążce wybieramy Wstawianie.
  2. Umieszczamy kursor w tym miejscu w tekście, gdzie chcielibyśmy wstawić metrum. Wykorzystamy w tym celu tryb matematyczny. Klikamy na Równanie, a następnie Wstaw nowe równanie.
  3. Spośród dostępnych elementów równania, wybieramy macierz1 i tworzymy ją w rozmiarze 2×1, czyli taką jak wygląda metrum: jedna liczba u góry, a druga na dol:
  4. Wystarzczy uzupełnić kwadraciki wybranymi przez nas liczbami, aby powstało metrum.
    Na koniec warto zmniejszyć nieco czcionkę użytą, aby była o 2 punkty mniejsza niż tekst podstawowy. Czyli jeśli piszecie czcionką 12pt zwaną potocznie dwunastką, to zmieńcie ją w metrum na dziesiątkę – 10 pt.

Jak już uda się stworzyć jedno metrum, potem można je skopiować i wkleić we wszystkie potrzebne miejsca. 

I jak Wam się podoba?

 

Print Friendly, PDF & Email
  1. Macierz, to pewien ustalony układ liczb, które zostały zapisane w formie tabeli. Nas będzie interesował jedynie ich układ graficzny. Zainteresowanych tym zagadnieniem w szerszym kontekście odsyłam do obszernego artykułu w polskiej Wikipedii.

One comment

  1. Pingback: Metrum w Wordzie – Pięciolinia po godzinach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *